logo
homeIcon
  1. separatorBlog
  2. separatorŚwiętowanie kobiet: osiągnięcia i postęp
REKLAMA

Świętowanie kobiet: osiągnięcia i postęp

Świętowanie kobiet: osiągnięcia i postęp

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca. Jego początki sięgają 1910 roku, kiedy to na Drugiej Międzynarodowej Konferencji Kobiet Socjalistek, która odbyła się w Kopenhadze w Danii, postanowiono ogłosić Międzynarodowy Dzień Kobiet Pracujących. Za tą inicjatywą stały historyczne obrończynie praw kobiet, takie jak Clara Zetkin i Róża Luksemburg. Nie ustaliły one konkretnej daty, ale określiły miesiąc: Marzec. Podczas gdy obchody stopniowo rozszerzały się na kolejne kraje, data zmieniała się z dnia na dzień w zależności od konkretnych wydarzeń w każdym kraju. Coraz częściej kobiety wykonywały różne zadania i zajmowały się różnymi rodzajami działalności. To, jak powstała ta data, jest tematem samym w sobie. Po drodze miały miejsce różne wydarzenia, które sprawiły, że kobiety jako całość zaczęły domagać się wzmocnienia pozycji i równości płci. 8 marca 1857 roku tysiące pracownic przemysłu tekstylnego zdecydowało się wyjść na ulice Nowego Jorku pod hasłem "Chleb i róże", aby zaprotestować przeciwko złym warunkom pracy i zażądać skrócenia godzin pracy. Była to jedna z pierwszych demonstracji walczących o swoje prawa.

Osiągnięcia i postęp

Edukacja podstawowa

1.jpg

Odnotowano znaczące osiągnięcia w zakresie dostępu kobiet do edukacji podstawowej, a kilka krajów osiągnęło już globalny cel w zakresie edukacji.

Umiejętność czytania i pisania kobiet

2.jpg

Na całym świecie nastąpił znaczący postęp w zakresie umiejętności czytania i pisania zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych, przy wskaźnikach umiejętności czytania i pisania wynoszących odpowiednio 78% i 67%. Chociaż najniższe wskaźniki występują na obszarach wiejskich, a zwłaszcza wśród kobiet w Afryce Subsaharyjskiej.

Kobiety i rynek pracy

3.jpg

W ostatnich latach nastąpiło znaczące włączenie kobiet do rynku pracy, stanowiące co najmniej 50% w sektorze rolnym. Jednak nadal koncentruje się ona w sektorze nieformalnym, który jest bardziej wrażliwy i nisko płatny.

Kobiety w parlamentach

4.jpg

Reprezentacja kobiet na szczeblu politycznym w niektórych krajach afrykańskich, na przykład, przekroczyła średnią niektórych krajów rozwiniętych, z rekordową liczbą miejsc w parlamencie zajmowanych przez kobiety. Tak jest w przypadku Rwandy, która ma największą liczbę kobiet reprezentowanych w parlamencie krajowym na świecie (63,8%). W Polsce restrykcyjne prawo aborcyjne zmobilizowało kobiety do głosowania w 2023 roku. Przed orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego w 2020 r. kraj miał już jedną z najbardziej restrykcyjnych ustaw aborcyjnych w Europie. Zezwala ono na dobrowolne przerwanie ciąży tylko w trzech przypadkach: gwałtu lub kazirodztwa, zagrożenia dla zdrowia fizycznego lub psychicznego kobiety ciężarnej oraz wad rozwojowych płodu. Podobnie było w Hiszpanii w 1985 roku.

Reprezentacja kobiet w polityce

5.jpg

Kilka krajów wdrożyło pewną formę parytetów w celu osiągnięcia zrównoważonego udziału w sferze politycznej i podejmowaniu decyzji. Tak jest w przypadku Demokratycznej Republiki Konga, która zwiększyła kwotę dla kobiet kandydujących w partiach politycznych z 15% do 30%.

Promocje 365 oferuje wszystkie katalogi najlepszych polskich sklepów. Wiele z nich jest obecnie własnością kobiet, które zasłużyły na swoje miejsce w biznesie.

REKLAMA
arrowDown

Promocje 365 Copyright © 2024 Promocje 365. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie lub powielanie tekstów bez uprzedniej pisemnej zgody jest zabronione. Zdjęcia produktów, obrazy i broszury służą wyłącznie do celów ilustracyjnych. Obniżone ceny pochodzą od oficjalnych dystrybutorów wymienionych na tej stronie. Oferty są ważne od i do daty wygaśnięcia lub do wyczerpania zapasów. Niniejsza strona ma charakter informacyjny i nie może być wykorzystywana do reklamacji produktów. Ceny mogą się różnić w zależności od lokalizacji.